Sotsiaalmeedia turundus – Kes on kaotajad ja kes võitjad?

sotsiaalmeedia-turundus

Järgnev artikkel on sisuliselt Seth Godin’i kuulsa raamatu „Purple Cow“  lühike ümberjutustus väikeste minupoolsete lisadega. Raamat on kirjutatud 2003 aastal, kuid on praegu päevakajalisem kui iial varem. Kõik viimase aja tähelepanuväärsed nähtused Eestis, Garage48’st kuni koristustalgute  ja heategevusüritusteni välja (help.ee jne) järgivad turunduslikus mõttes kõik seda sama raamatus välja toodud juhist. Iga turundaja raamaturiiulis peaks olema üks kapsaks loetud Purple Cow.


Kas sul on lähiajal plaanis läbi viia uus turunduskampaania? Plaanis teha reklaami? Tõsta müüki? Siis tea, et kõige riskantsem viis turundada on minna traditsionaalset teed – teha seda, mida teised ees juba on teinud.

Reklaam, mis on tavaline ei huvita inimesi. Kampaania, mida on varem juba mitmeid kordi eri variatsioonides nähtud ei huvita inimesi.

„Korda ja duplikeeri“ turundusmudel töötas 10 aastat tagasi, kus turvaline ja keskpärane toode muudeti massiturunduse abil tähelepanuväärseks brändiks.

Turvaline ja kindlapeale minemise skeem ei ole sotsmeedia ajastul enam efektiivne. Võidab see, kes on tähelepanuväärne. Tähelepanu ei haara kunagi sellega, kui teed sama, mida teised. Sul ei ole lootustki keskpärase tootega  eesolijate kõrvale jõuda.

Keskpärasest firmast ei räägi keegi, keegi ei levita sinu sõnumit, isegi suur turunduseelarve ei anna sulle eelist, kui konkurendid on juba ees. Sa oled omadega nurka surutud, sinu turuosa on vaid marginaalne, sinu kasvuvõimalused on väga väiksed. Enamus inimesi ei saa sinu toodet osta – neil pole kas raha, neil pole aega või nad ei taha seda.

 

Kuidas pääseda keskpärasusest?

Esimene olemine on tohutu eelis. Sa oled unikaalne, sind pannakse äkitselt tähele, sinust räägitakse rohkem kui kunagi varem.

Kõik ettevõtted, kes on on pääsenud keskpärasusest, on oma valdkonnas liidrid. Liider on liider ainult ühel põhjusel – sest ta tegi midagi erakordset, mida teised ei teinud. See erakordsus  on aga nüüdseks  võetud, see pole enam tähelepanuväärne, kui sina ka täpselt nii teed.

Erakordsed ideed võidavad. Ideed ja mõtted on paljudel, kuid vähesed võtavad selleks aja, et tulla turule tooteuuenduse, lisatoote vms. Neil pole selleks aega, sest selleks peab muutma oma igapäevaöö korraldust, mis on stressirohke ja ka riskantne. Uued ideed on huvitavad, kuid nendes puuudb garantii. Uus idee pole midagi muud kui lihtsalt katsetus. Suur osa ettevõtteid ei taha katsetada, nad tahavad kindla peale minna – ja seal ongi probleem – kindla peale minejad kaotavad ja riski võtjad võidavad.

 


Kõigile mõeldud toode on halb toode

Ära tee toodet kõigile. Kõigile mõeldud toodete turg on ammu hõivatud, sa ei suuda seal konkureerida. Selle asemel loo midagi unikaalset oma valdkonda. Kuidas jõuda mainstreami? Sihi nišši. Kui neile korda lähed – nad on palju rohkem huvitatud sellest, mis sul neile öelda on – ja kui see neile meeldib – siis see jõuab massidesse – ülilühikese ajaga tänu sostmeediale. Kui nad hakkavad sinu tootest rääkima, siis jõuadki massidesse.Siis saadki mainstream tooteks. Ideeviirus tuleb luua – kui see on hea ja innovatiivne, siis võidad suurelt.

 

Miks on tähelepanuväärne nii raske olla?

Inimesed kardavad. Siis sa mõndadele ei meeldi, sa satud kriitika osaliseks, haamer kipub tabama ikka kõrgemat naelapead. Kõige halvem asi turundusmaailmas on jääda märkamatuks. Kriitika saadab neid, kes astuvad välja ja tulevad esile. Kõige turvalisem on sobituda halli massi. Keegi ütles, et Eestis on kõige parem elu neil, kes on pururikkad ja avalikkusele täiesti tundmatud. Mis mõte on karjääri luua, kui keegi sinust midagi ei tea ja ei saagi teada? Raha loob rahulolu, kuid röövib kire. Õnn tuleb tunnustusest ja kirest oma töö vastu. Kirglikud inimesed on aktiivsed osalejad. Tavaks saanud turundusreeglite truu järgimine viib iga äri lõpuks põhja. Sest sa oled siis täiesti nähtamatu.

Riske tuleb minimaliseerida, kuid teatud riske peab alati võtma. Sa ei saa mitte kunagi oma konkurente kinni püüda, olles ise samasugune ja viies ellu samu tegevusi.

 

Majandussurutise järgne hirm

Majanduslanguse ajal öeldakse: meil ei ole raha, et riske võtta ja midagi teistmoodi teha, me ei saa riskida praegu. Samas kui on head ajad, siis need samad inimesed ütlevad – võtame rahulikult, kõik on ju hästi, milleks midagi muuta. See on kinnine ring. Kõige parem aeg astuda esile on siis, kui enamus seda teha ei söenda – majanduslangus või selle vahetu järgne aeg. Sind pannakse siis kordades rohkem tähele


Tagurpidi keeratud reeglid

10 aastat tagasi luges meedia. Meedia oli kõik. Kui sul oli võimalus toimetada paljudes meediakanalites korraga (sul oli suur turunduseelarve)  – tähendas see kindlat võitu. Praegu aastal 2011 ei ole vaja meediasse investeerida. Meedia on tänapäeval odav. Innovatiivne idee maksab.

Siinkohal võid vaielda ja öelda, et tavameedia pinnad (tv, raadio, outdoor jne)  on endiselt ju pilgeni täidetud. Jah on küll, kuid see on suurettevõtete mängumaa. Miks suured ettevõtted seda teevad – selleks et oma turuosa hoida. Kasutada samu taktikaid, et jõuda nendega ligilähedasele pulgale, on liiga naiivne.

 

Kuidas saada tähelepanuväärseks?

 1. Kui sinu veebilehe disain on konkurentidest parem, moodsam ja kaasaegsem, siis oled neist tähelepanuväärsem!
 2. Kui sinu ettevõtte visuaalne kommunikatsioon/firmasümboolika on konkurentidest tugevam, siis oled neist tähelepanuväärsem!
 3. Kui sinu veebilehe ülesehitus, navigatsioon ja usability on konkurentidest tase kõrgemal, siis oled neist tähelepanuväärsem!
 4. Kui sinu veebileht suudab konkurendi omast erineda sellega, et pakub lisaks informeerimisele külastajatele ka koheseid kasusid (väärtuslikud nõuanded, juhised, study-case’id, veebipõhised teenused vms), siis oled konkurendist tähelepanuväärsem!
 5. Kui sinu veebileht suudab hoida külastajaid veebilehel 30 sekundi asemel 3 minutit, siis oled tähelepanuväärne
 6. Kui sinu konkurent on Facebookis esindatud, kuid sina viid see eest Facebookis läbi regulaarseid kampaaniaid, siis oled tähelepanuväärne.

 

Iga ettevõte võib üleöö saada tähelepanuväärseks ja see ei pea olema sugugi kallis ettevõtmine. Soovitan sul investeerida meediasse minimaalselt ja innovaatilisse lähenemisse maksimaalselt.

 

Vii oma turundus uuele tasemele

Tutvu alloleva paketiga „Business Premium“ ja sa jõuad oma ettevõtte turundusega uuele tasemele.

business-premium

Telli endale teavitus uuest blogipostitusest e-maili peale või liitu meie rss feediga

5 kommentaari

 1. 1

  “Kõige parem aeg astuda esile on siis, kui enamus seda teha ei söenda – majanduslangus või selle vahetu järgne aeg. Sind pannakse siis kordades rohkem tähele”

  Mulle tundub pigem, et se nö hea aeg on tegelikult koguaeg. Sest nagu siin artiklis ja ka raamatus öeldud, enamus ettevõtteid ei söenda tähelepanu saamise nimel riskantseid avaldusi teha niikuinii :) Väga levinud on mentaliteet, et jälgid, mida põnevat konkurendid teevad ja püüad siis iga hinna eest nö “sammu pidada” ehk samasuguste asjadega orbiidil püsida. Vähemalt Eesti ettevõtteid vaadates tundub, et suures osas on see nii.


 2. 2

  Tänan hea artikli eest. Tuletas mõne olulise asja jälle meelde.

  Lilla Lehm on tõesti hea raamat ja seda peaks iga turundaja lugema. Ise neelasin selle alla juba 11ndas klassis. Peaks nüüd üle lugema.

  Aitäh ja edu!


 3. 3

  Väga õige kokkuvõte lõpus- ainuke asi, et seda kõike peaks tegema veelgi rohkem pisut üle võlli, siis eristud täielikult. Ja siis pälvid tähelepanu.

  Eristumine ja ebatraditsioonilisus on edu üks põhilisemaid nurgakivisid. 2004 lõin müügistrateegia “Eristuv müük- ebatraditsioonilised müügivõtted”, mis on mu klientidele ebareaalselt lahedaid ideid aidanud luua. Osad on ikka totaalselt kreisid- ja tänu sellele on näiteks hulgimüügifirmad saanud jaekettidesse, kuhu nad poleks iial saanud, teenusepakkujad saanud suuri klientie, kes oleks neid muidu ignoreerinud.

  Eristuv müük tõstab müügimehe otsekui “lilla lehma” esile teiste samasuguste, kliendi jaoks tüütute teenusepakkujate seast. Turunduses on eristumine täpselt sama tähtis.
  Hea artikkel.


 4. 4
  Remy

  @Gitta – jah, lilla lehma rohi on koguaeg roheline, sõltumata majanduse seisust. Seega tegemist on täiesti aegumatu raamatuga.

  Aastal 2000 oli kõlaka tekitamiseks kindlasti vaja osta kallist meediapinda, investeerida trükistesse, levisse vms. 2003 toimetasin mina edukalt juba e-maili turundusega, mis oli ülilihtne: võõrastele inimestele e-maili saatmine ei olnud spämm siis veel:) (Samas ma ei saatnud e-kirju lampi, vaid tegin eeltöd ja teadsin, et tegemist sihtgrupiga). 2011 on aga tänu FB’le super aeg. Kõige säravam näide sellest on Marko Saue hiljutine viral kampaaniamäng Tele2’le, kus FB bännerite abil toodi veebilehele 2100 inimest (reklaamiraha kulus selleks umbes 170 eurot:) – tulemuseks veidi rohkem kui 2 nädalaga 100 000 külastust veebilehele ja üle 70 000 laikimise.

  @Hannes – Tänud Annes. Mulle meeldis väga sinu artikkel http://www.dreamgrow.ee/6215-facebooki-kampaania-valismaa/ Oli väga hea kokkuvõte ja pani mõtted loovamalt liikuma. Rohkem selliseid kõrge väärtusliku konsentraadiga postitusi!

  @ Ekke – Selliste edulugude jutustamise järele janunevad 90% ettevõtteid. Selline info julgustab ka teistmoodi tegutsema ja mõtlema.Thumbs up!


 5. 5

  Aitäh! :)

  Sa kirjutad ka päris vingelt. Hea lugeda!
  Igatahes kui sulle meeldis eelmine artikkel, siis on väga tõenäoline, et sulle meeldib ka just praegu ilmunud veel kuivamata tindiga artikkel:

  Kuidas peaksid töötajad tegelikult sotsmeedia ajastul tühja aega sisustama? #case study
  http://www.dreamgrow.ee/6310-sotsmeedia-ajastu-teeb-tootajad-efektiivsemaks/

  Mis arvad? Kas oskaksid oma pika turundajastaaži pealt midagi olulist lisada?


Lisa oma arvamus:
Teenuste täpsem tutvustus lisandub lähipäevil.