SEO: muuda oma veebileht 30-50% kiiremaks

Mis tunne oleks, kui veebis surfamine osutuks sama kiireks kui näiteks moeajakirja sirvimine? Google töötab selles suunas iga päev. Kiirus on seatud üheks prioriteediks – juba viimased 9 kuud mängib veebilehe kiirus otsingutulemuste kuvamisel olulisemat rolli, kui kunagi varem.

“Let’s make web faster”
stiilis suhtumine on IT maailmas üsna tavatu.
Arvutite võimsused muudkui kasvavad ning tarkvara muutub aina mahukamaks ja aeglasemaks. Pigem kiputakse investeerima võimsamatesse serveritesse ja arvutitesse, selleasemel et investeerida inimestesse, kes teeksid programmi kiiremaks. Google on siinkohal teenäitaja, kiirus on olnud nende üks suuremaid prioriteete – võrdle Google otsingut Yahoo’ga – graafikat välditakse igal võimalusel:Google läheneb asjale ka väikese kavalusega, kuna niisama heast tahtest inimesed eriti ei pinguta. Tahetakse enamasti ju kasu saada. Ja siin võtabki Google kübarast jänese välja – tee veebileht kiiremaks ja satud otsingutulemustes ette poole. Ehk teisisõnu - kiirus mängib veebilehe otsingutulemuste kuvamisel olulist rolli.


Piisab ühest pluginast ja sinu veebileht on palju kiirem

Piisab ainult sellest, kui lisad oma veebilehele Google poolt arendatud veebiserveri lisamooduli mod_pagespeed ja ongi leht kohe kiirem. Kiirem leht tähendab Google’i silmis konkurentsieelist. Seega SEO seisukohalt kasulik igale veebilehe omanikule.

Tegime siinkohal väikese testi ja mõõtsime plugina efektiivsust. Kui soovid kohe jätkata tehnilise poolega, et näha mida me tegime ja mida saavutasime, siis keri allapoole.


Miks üldse on üks leht aeglasem kui teine?

Erinevad lehed sisaldavad erineval hulgal sisu (tekstid ja pildid). Mida rohkem on lehel teksti ja pilte, seda kauem võtab aega, et kogu see info jõuaks veebiserverist sinu arvutisse. Kui tekst jõuab kohale ühe suure tükina, siis pildid peab brauser kõik eraldi alla laadima.

Kui võrrelda veebilehti: www.google.com, kus pole eriti ei teksti ega pilte ning www.delfi.ee, kus on palju teksti kui ka palju pilte. Esimese kuvamiseks kulub brauseril aega pool sekundit ning võid alustada otsingutega. Delfi puhul kulub aga kogu lehe laadimiseks aega peaaegu 10 sekundit. Delfi on kindlasti näinud palju vaeva oma lehe optimeerimisel ja kiiremaks tegemisel, aga kui teksti ja just eriti pilte lehelt vähemaks ei võta, siis tulemus jääb ikka kehvaks. Samamoodi teevad lehe laadimise aeglasemaks ja ebamugavamaks lehel kuvatavad bännerid, mis Delfi puhul on kindlasti üks suur põhjus lehe aeglusele.

Lehe kiirust mõjutavad ka erinevad pluginad ning vidinad. Üheks selliseks on ka meie lehel olev Facebooki fännikast, mis lisab lehele pilte juurde. Lisaks tekstile ja piltidele on veebilehe üheks osaks ka stiililehed (CSS), mis lisavad lehele kujunduse ning skriptid (JavaScript), nende eesmärk on parandada veebilehe dünaamikat – näiteks vormi andmete kohene kontroll:


Arvudena võib tuua, et www.google.com puhul laaditi alla 7 faili, www.delfi.ee puhul aga 375 faili. Failideks on siis veebileht ise (tekst), pildid, stiililehed, skriptid, flash jms. Iga faili allalaadimine võtab omajagu aega ja kokkuvõttes kasutaja tunneb, et leht muudkui laeb ja laeb.


Superkiire veebileht vs. funktsionaalne ja mugavalt hallatav veebileht

Kui ehitad oma veebilehe ise, siis saad täielikult kontrollida millest sinu veebileht koosneb ja teha ta tehniliselt väga minimalistlik ning superkiire. Aga kahjuks on selline tegevus väga ajakulukas ning nõuab suuri tehnilisi teadmisi ning seetõtu enamikule suht võimatu ülesanne. Samuti tuleb sellisel veebilehel sisu haldamine enamasti jätta spetsialisti kätte, kuna pole lihtsalt kohta, kust veebilehte muuta. Seega kui on valida kas kiire ja keeruliselt hallatav veebileht või kohmakas aga kergelt hallatav, siis pigem langeb valik viimase kasuks.

Tänu sellele ongi saanud populaarseks paljud sisuhaldussüsteemid nagu Joomla, WordPress, Durpal jne. Need on valmis lahendused, millega saab teha võimsa veebilehe peaaegu igaüks. Peale sellise süsteemi paigaldamist on kõik ilus ning kiire, kuid peagi avastad, et midagi on nagu puudu. Seejärel installeerid ühe plugina, siis teise ning varsti märkad, et oled juba installeerinud üle paarikümne plugina ja veebileht pole enam nii kiire kui alguses.

Põhjus, miks veebileht läheb aeglasemaks peale iga plugina installeerimist on selles, et iga plugin lisab lehele skripte ja stiililehti ning mõni ka pilte ning kõik need tuleb brauseril alla laadida. Samuti nõuab iga plugin veebiserveri resurssi, mis mitmekümne plugina peale annab kokku märkimisväärse ajalisa lehe laadimisel.

Kui oled jõudnud sinna, kus tunned et veebileht on liiga aeglane, siis tuleb midagi ette võtta – saada tagasi esialgne kiirus nii, et kogu pluginate poolt pakutav funktsionaalus jääks alles.

Test ddr.ee lehega

Meie veebilehekülg jookseb WordPressil, mis on mõeldud blogimiseks, aga sobib hästi ka kogu ülejäänud veebilehe ülesehitamiseks. Märgime siinkohal üles parameetrid, mis iseloomustavad meie veebilehe olukorda. Et tulemust ei mõjutaks välised tegurid keelame ka Facebooki fännikasti.

  1. Aja jooksul on meil WordPressi installeeritud 41 pluginat, millest kasutuses 16.
  2. Lehe laadimiseks kulub 4.8 sekundit.
  3. veebiserverisse tehakse 53 päringut
  4. kogu allalaetav andmemaht on 1,3 MB

Veebilehe kiirust saab mõõta ja analüüsida mitme vahendiga, parimad on Yahoo YSlow ja Google Page Speed. Mõlemad kuvavad üldise skoori (100 punkti on maksimum), mille alusel siis saab hinnata kui kiire mõõdetav veebileht on.

Kasutan siinkohal tööriista GTMetrix, mis kuvab sulle nii Yslow kui ka Page Speed näitajad ja veebilehekülgede omavaheline võrdlemine on seal samuti lihtsaks tehtud.

YSlow skoor: C (70%), Page Speed skoor: C (76%)

Esimene soovitus, mis YSlow annab on, et piltidele ja muudele mittemuutuvatele failidele panna juurde aegumise kuupäev.
See tehtud ning tulemus juba parem:

YSlow skoor: C (78%), Page Speed skoor: C (78%)

Teine soovitus on kasutada failide pakkimist transpordil veebiserverist kasutaja arvutisse. Kuna seda oskab mod_pagespeed ka teha, siis järgmine tegevus ongi mod_pagespeed mooduli veebiserverisse installeerimine. Seda pluginat on võimailk installida ainult siis, kui sul on root ligipääs oma veebiserverile või siis pead paluma oma IT tehnikul seda teha. Installeerimise õpetuse leiad Google
Page Speed lehelt. Esialgu proovime vaikekonfiguratsiooniga.


Tulemused
  1. Lehe laadimiseks kulub 3,5 sekundit.
  2. Veebiserverisse tehakse 34 päringut
  3. Kogu allalaetav andmemaht on 1,0 MB
  4. YSlow skoor: B (88%), Page Speed skoor: B (82%)
  5. Lehe laadimine on läinud kiiremaks 1,3 sek ehk 27%


Kindlasti annaks mod_pagespeed täpsem konfigureerimine veel paremaid tulemusi, kuid vaatame kas annab WordPressis ka midagi paremaks teha.

WordPressile on olemas kaks head pluginat WP Super Cache ja WP-Minify. Esimene tekitab blogipostitustest ja lehtedest tõmmised ja hoiab neid serveri kettal valmis kujul. Nii et kui lehekülge vaja kuvada, siis pole enam vaja andmebaasi poole pöörduda ega lehte genereerida. WP-Minify teeb osaliselt sama mis mod_pagespeed aga kohe WordPressi enda sees.

Kui võrrelda veebilehti:
Telli endale teavitus uuest blogipostitusest e-maili peale või liitu meie rss feediga

Lisa oma arvamus:
Teenuste täpsem tutvustus lisandub lähipäevil.